Wprowadzenie

TRÓJPŁASZCZYZNOWA MANUALNA TERAPIA WAD STÓP - Jest to autorska metoda terapii opracowana przez niemiecką fizjoterapeutkę Barbarę Zukunft Huber na podstawach neurofizjologii, podchodzi do problemu wad stóp bazując na uwarunkowanym genetycznie rozwoju motorycznym niemowlęcia.

Terapia ta stanowi podstawę do wczesnego diagnozowania i leczenia nieprawidłowego ustawienia stóp. W terapii wady stóp nie są traktowane wyłącznie jako problem lokalny, ale rozpatrywane są w odniesieniu do całościowego rozwoju dziecka. Mogą one bowiem wynikać m.in.: z niewłaściwego rozwoju stawów biodrowych, z asymetrii w ułożeniu ciała dziecka czy też z zaburzeń o podłożu neurologicznym.

O metodzie

Metoda ta polega na dokładnym diagnozowaniu i ocenie obecnego stanu rozwoju motorycznego niemowlęcia, a także przeprowadzeniu badania za pomocą specjalnych chwytów diagnostycznych. Pozwalają one ocenić w sposób obiektywny rozwój dziecka, w szczególności rozwój stóp i kończyn dolnych.

Wskazania do trójpłaszczyznowej terapii wad stóp:

 • stopa płasko-koślawa
 • stopa koślawa
 • stopa szpotawa
 • stopa końsko-szpotawa
 • stopa przywiedzeniowa (sierpowata)
 • stopa piętowa
 • ograniczenia ruchomości stawów biodrowych
 • zaburzenia osi kończyn dolnych
 • talus verticalis

 

Podczas wizyty terapeuta wnikliwie diagnozuje oraz indywidualnie ustala program terapii. Uzupełnieniem ćwiczeń w tej metodzie jest bandażowanie stóp. Używa się do tego specjalnie przeznaczonych bandaży, które poprzez pobudzenie czucia głębokiego stymulują stopę do prawidłowej pracy oraz utrwalają efekt ćwiczeń. Bandaże stosuje się przez cały dzień i noc, robiąc przerwy na ćwiczenia i kąpiel.

Terapeuta przeprowadza również dokładny instruktaż ćwiczeń, które w domu wykonują rodzice oraz uczy ich prawidłowego bandażowania stóp. Ten element jest bardzo ważny w prowadzeniu terapii dla przyspieszenia poprawy funkcjonowania dziecka.

Opis usług

Podczas wizyty terapeuta wnikliwie diagnozuje oraz indywidualnie ustala rodzaj prowadzonych ćwiczeń, dobiera ćwiczenia dostosowane do danej wady stóp. Uzupełnieniem ćwiczeń w tej metodzie jest bandażowanie stóp. Używa się do tego specjalnie przeznaczonych bandaży, które poprzez pobudzenie czucia głębokiego stymulują stopę do prawidłowej pracy oraz utrwalają efekt ćwiczeń. Bandaże stosuje się przez cały dzień i noc, robiąc przerwy na ćwiczenia i kąpiel. Bandaż dobiera się do pacjenta w zależności od długości stopy:

- niemowlęta (do ok 1 roku życia), stosują bandaż o szerokości 4cm

-  dzieci (po 1 roku życia), stosują bandaż o szerokości 6cm

Terapeuta przeprowadza również dokładny instruktaż ćwiczeń, które w domu wykonują rodzice oraz uczy ich prawidłowego bandażowania stóp. Ten element jest bardzo ważny w prowadzeniu terapii dla przyspieszenia poprawy funkcjonowania dziecka. Ćwiczenia rodzice wykonują nawet 2-4 razy dziennie.

Ceny wizyt

Pierwsza wizyta

180zł / 60minut

  Kolejna wizyta

  150 zł / 45minut

   Kto przyjmuje?

   • mgr Angelika Kurowska -fizjoterapeuta

   Jak umówić się na wizytę?

   Telefoniczna rezerwacja wizyty:

   Osobista rezerwacja wizyty:

   NZOZ Terapia
   ul. Kłodnicka 2,
   41-706 Ruda Śląska