Polecamy
Przejdź na stronę Niepublicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej TERAPIA

DLA DZIECI:

DLA DOROSŁYCH:

Wprowadzenie

Jeżeli ból pleców przeszkadza Ci w pracy, utrudnia wykonywanie obowiązków domowych, uniemożliwia aktywny wypoczynek, skorzystaj z fachowej pomocy.

Odpowiednio dobrana terapia i zabiegi pomogą Ci cieszyć się zdrowym kręgosłupem. Dodatkowo w Ośrodku nauczysz się, które aktywności nie służą Twoim plecom, a które przynoszą ulgę i leczą. Po terapii będziesz wiedział dlaczego Twój kręgosłup boli i jak sobie pomóc samemu w domu.

Po odbyciu rehabilitacji (terapia Mc Kenzie, masaże, fizykoterapia) zachęcamy do uczestniczenia w grupowych zajęciach ruchowych dla osób z bólami kręgosłupa. Jest to oferta dla tych, którzy z racji swoich dolegliwości nie mogą uczestniczyć w typowych zajęciach ruchowych organizowanych w klubach fitness. Podstawowym celem tych zajęć jest utrwalenie efektów rehabilitacji. Dodatkowymi korzyściami są ogólne wzmocnienie organizmu i poprawa samopoczucia.

Opis usług

Prowadzimy rehabilitację w następujących schorzeniach:

 • dyskopatia kręgosłupa szyjnego oraz towarzyszące jej objawy, takie jak bóle i zawroty głowy,
 • dyskopatia lędźwiowego odcinka kręgosłupa, rwa kulszowa,
 • neuralgia międzyżebrowa,
 • odkręgosłupowe bóle głowy, karku, migreny,
 • drętwienia i mrowienia kończyn,
 • napięciowe bóle głowy,
 • bóle kręgosłupa i stawów o charakterze przeciążeniowym,
 • terapia tkanek miękkich w stanach zapalnych, stanach pourazowych.

Metody pracy z pacjentem:

Metoda McKenziego

Bóle kręgosłupa

Problem bólów kręgosłupa zarówno w naszym społeczeństwie, jak na świecie, staje się problemem masowym. Na podstawie tego co widzimy na około, wydaje się, że ich leczenie - zarówno aktualnego napadu bólu, jak i zapobieganie nawrotom dolegliwości - graniczy z niemożliwością, pomimo tak wielkiego postępu w dziedzinie medycyny. Wrażenie to powiększa dodatkowo chaos, jaki panuje w powszechnie używanym nazewnictwie, dotyczącym chorób kręgosłupa. "Dyskopatia", "choroba dyskowa", "zwyrodnienie kręgosłupa", "rwa kulszowa", "rwa ramienna", czy wreszcie nieśmiertelne "zapalenie korzonków" - są to określenia, będące w codziennym użytku. Często stosowane zamiennie, mogą stać się źródłem nieporozumień, a przy tym stwarzają mylne wrażenie licznych chorób, obecnych u tego samego pacjenta, a przecież nie zawsze odpowiada to prawdzie.

Zapewne wiele osób może na podstawie własnych doświadczeń stwierdzić, że bóle pleców to problem nawracający. Często pacjenci znają już od dawna czynności, które z pewnością spowodują nawrót choroby. Może to być dłuższa podróż samochodem; praca fizyczna (sprzątanie, pranie w miednicy, mycie podłóg); długotrwałe siedzenie (wykład, zajęcia lekcyjne, praca przy biurku w urzędzie); podniesienie ciężkiego przedmiotu. Takie okoliczności pojawiania się kolejnych nawrotów choroby stale przewijają się w wywiadzie chorobowym podczas wstępnego badania. Statystyki dotyczące nawrotów nie budzą optymizmu. Ocenia się, że wśród chorych, którzy przebyli epizod bólu krzyża, dziewięciu na dziesięciu dozna następnego napadu w ciągu najbliższego roku; u jednej trzeciej objawy będą bardziej nasilone.

W Polsce nowoczesnym podejściem do problemu zespołów bólowych prezentuje się metoda, której autorem jest Robin McKenzie.

Trochę historii...

Jest to obecnie najpopularniejszy sposób leczenia tych dolegliwości w krajach Europy Zachodniej, USA oraz Nowej Zelandii, gdzie mieszka i pracuje autor metody. Jest to jedna z nowoczesnych metod fizjoterapii (rehabilitacji) narządu ruchu: pierwsze publikacje, prezentujące jej założenia ukazały się w 1981 roku i stanowi ona rezultat przeszło 30 letniej pracy i obserwacji klinicznych autora. Od innych metod fizjoterapii (Cyriaxa, Maitlanda, Kaltenborna-Evjentha, Stoddarda i In.) różni się własnym, oryginalnym sposobem czynnościowego badania narządu ruchu oraz zupełnie innym podejściem leczniczym.

Na czym polega...?

Badanie metodą McKenziego opiera się na opracowanych przez autora specjalnych protokołach diagnostycznych, odrębnych dla każdego odcinka kręgosłupa oraz dla kończyn. Protokół składa się z bardzo dokładnego wywiadu chorobowego, pozwalającego precyzyjnie ustalić zachowanie objawów oraz ich zmienność w ciągu doby. Kolejnym etapem jest badanie, oparte na znajomości wzorów bólowych (czyli charakterystycznej topografii objawów) oraz ich zmian w odpowiedzi na ruchy testujące, ściśle określone przez procedurę badania. Wymaga to od badającego staranności oraz czasu - pierwsza wizyta trwa zazwyczaj około godziny.

 

Taki sposób diagnozowania pozwala w wielu wypadkach znacznie wcześniej zidentyfikować źródło dolegliwości, niż mogą to zrobić skomplikowane, drogie badania obrazowe (rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa). Często zmiany w badaniach obrazowych są nieme klinicznie - można je wykryć u całkiem zdrowych osób, nie odczuwających dolegliwości; i odwrotnie, pacjent cierpiący z powodu bólu może mieć wyniki tych badań całkowicie prawidłowe.

 

Strategicznym celem jaki wyznacza sobie metoda McKenziego jest ZMNIEJSZENIE LICZBY NAWROTÓW. Podczas cyklu prowadzenia każdego pacjenta badanie, leczenie i profilaktyka nakładają się na siebie. Już od pierwszych dni zadaniem leczącego jest taka edukacja chorego, by mógł w sposób jak najbardziej normalny spełniać swe codzienne obowiązki, mimo choroby i wymogów leczenia. Terapeuta musi nauczyć chorego innego niż dotąd wykonywania zwyczajnych, codziennych czynności. Uczyć go jak nakładać skarpetki czy buty, gdy pochylanie się wywołuje gwałtowny ból; w jaki sposób siedzieć, gdy dłuższe pozostawanie w tej pozycji także nasila objawy; jak wstawać z pozycji siedzącej i uniknąć przy tym bólu, który towarzyszy prostowaniu pleców? Jak myć włosy? Jak wytrzeć ręcznikiem stopy? W jaki sposób wstawać z łóżka? Jak podnieść z podłogi przedmiot?

W Ośrodku Terapia rehabilitacja metoda McKenzie prowadzona jest zarówno ze skierowaniem od lekarza, jak i prywatnie. zadzwoń i zapytaj o szczegóły

Ceny wizyt

Terapia McKenziego - pierwsza wizyta

90zł (lub 80zł w przedpłacie)

  Terapia McKenziego - kolejna wizyta

  50zł (lub 40zł w przedpłacie)

   Taping - pierwsze plastrowanie

   40zł / w ramach wizyty fizjoterapeutycznej

    Taping - kolejne plastrowania:

    20 zł / mała aplikacja

     Taping - kolejne plastrowania:

     30 zł / duża aplikacja

      Kto przyjmuje?

      Przyjmujący:Dodatkowe informacje:
      mgr fizjoterapii Piotr Wesołyczytaj więcej
      mgr fizjoterapii Sabina Tomalaczytaj więcej
      mgr fizjoterapii Aleksandra Grzondzielczytaj więcej
      technik masażysta Magdalena Galwasczytaj więcej
      Lic. Błażej Bobulskiczytaj więcej

      Jak umówić się na wizytę?

      Telefoniczna rezerwacja wizyty:

      Osobista rezerwacja wizyty:

      NZOZ Terapia
      ul. Kłodnicka 2,
      41-706 Ruda Śląska

      Close Menu