Wprowadzenie
O afazji
Człowiek z afazją przypomina dorodne drzewo powalone nagle gwałtowną burzą. Dotąd sprawny, inteligentny zostaje zamknięty w pancerzu ciszy i niezrozumienia. Na skutek zaburzeń afatycznych dochodzi do zatrzymania możliwości wymiany poglądów, informacji, przekazywania uczuć i wrażeń. Komunikacja z innymi ludźmi, korzystanie ze środków masowego przekazu staje się niemożliwe lub bardzo utrudnione.
Pojawia się głód informacji, niemożność wyrażenia własnych poglądów. Brak możliwości dyskusji wpływa niszcząco na osobowość chorego. Mówimy często, że człowiek taki "nie jest już tym samym człowiekiem". Faktycznie smutny, zalękniony, nierzadko z depresją traci motywację do jakichkolwiek działań.
Rozpad komunikacji prowadzi w rezultacie do zaburzeń funkcjonowania społecznego, rozpadu więzi poznawczych, psychicznych i społecznych.
Przyczyny afazji
Do prawidłowego funkcjonowania mózgu niezbędne jest właściwe ukrwienie. Komórki i włókna nerwowe potrzebują nieustannego dopływu tlenu i substancji odżywczych, transportowanych przez krew. Nawet krótkotrwałe niedotlenienie tkanek mózgowych powoduje ich obumieranie.
Pytamy często o przyczyny afazji. Jest ich wiele. Najczęściej są to:
Obraz zaburzeń afatycznych zależy od wielu różnych czynników min.:
Diagnostyka afazji
Do diagnostyki zaburzeń afatycznych wykorzystuje się wyniki różnych badań, min. tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego, dane pochodzące z historii choroby oraz badań psychologicznych. Dlatego też na pierwsze spotkanie z logopedą warto przynieść posiadaną dokumentację szpitalną.
Od strony logopedycznej testami oceniana jest:
Terapia
Terapia logopedyczna ma na celu przywrócenie zdolności komunikacyjnych pacjenta. Zakres tych zdolności bywa różny, uzależniony jest od wielu czynników. Pamiętajmy jednak, że człowiek z afazją NIE JEST osobą chorą psychicznie. Warto podjąć trud reedukacji, przywracający pacjenta do świata słów. Często niezbędna w procesie terapii jest współpraca z rodziną, przyjaciółmi czy znajomymi chorego.
W terapii wykorzystuje się materiał obrazkowy, przedmioty codziennego użytku, fotografie członków rodziny, albumy przyrodnicze lub sztuk pięknych, wiersze, dowcipy, opowiadania. Ćwiczymy rozumienie części mowy, części zdania, reguły gramatyczne, analizę i syntezę dźwiękowo-literową słów. Pracujemy także nad poprawą sprawności aparatu artykulacyjnego, czytaniem, pisaniem i liczeniem. Ostatnim etapem jest wykorzystanie zdobytych umiejętności w praktyce. Zajęcia trwają około 30 minut.
Ceny wizyt
Piersza wizyta/ terapia logopedyczna
100zł/ 85zł 30 minut
wizyta domowa (tylko dzielnice Halemba, Wirek, Kochłowice)
140zł + 1zł/1km 60 minut
Kto przyjmuje?
Przyjmujący: | Dodatkowe informacje: |
---|---|
logopeda, neurologopeda mgr Aleksandra Strach-Sączewska | czytaj więcej |
Jak umówić się na wizytę?
Telefoniczna rezerwacja wizyty:
Osobista rezerwacja wizyty: